Właściwości odżywcze płatków owsianych 


Płatki owsiane są dobrym źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Dzięki ich codziennemu spożywaniu dostarczamy do naszego organizmu duże ilości potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który wpływa m.in. na odpowiednie działanie układu pokarmowego. Istotna z punktu widzenia zdrowotnego jest także obecność rozpuszczalnych w wodzie beta-glukanów. To one odpowiadają za szereg właściwości dla zdrowia, m.in. korzystny wpływ na gospodarkę lipidową i węglowodanową. Jedzenie płatków owsianych na śniadanie zapewnia także solidną porcję energii na cały dzień - 100 g produktu to około 370-380 kcal. 

Płatki owsiane na układ pokarmowy


Powszechnie wiadomo, że spożywanie płatków owsianych ma zbawienny wpływ na działanie naszego układu pokarmowego. Zawarty w nich błonnik reguluje pracę jelit i wspomaga przesuwanie mas kałowych. Dzięki temu usprawnia procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie płatków owsianych w znacznym stopniu zmniejsza ilość wchłanianego cholesterolu do krwi. To także zasługa błonnika, który wiąże cholesterol na swojej powierzchni i uniemożliwia jego dalszą absorpcję. Właśnie dlatego płatki owsiane i inne produkty z owsa powinny na stałe zagościć w jadłospisach osób zmagających się z podwyższonym poziomem cholesterolu. 

Płatki owsiane a gospodarka węglowodanowa

Spożywanie produktów owsianych przez osoby cierpiące na cukrzycę także może korzystnie wpłynąć na regulację ich gospodarki węglowodanowej. Błonnik zalegający w żołądku opóźnia proces jego opróżniania, co z kolei powoduje wolniejsze tempo rozkładania i wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim, dzięki temu ilość pojawiającej się glukozy we krwi wzrasta stopniowo, a nie skokowo. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny jednak unikać długiego gotowania owsianki, a najlepiej aby spożywały płatki jedynie namoczone w wodzie lub mleku, ponieważ te długo gotowane bardziej podnoszą poziom cukru.